Educatie electorala pentru alegerile locale din 10 iunie 2012

Primul Grupul de Educatie Electorala din tara, a fost infiintat in localitatea Faurei, la initiativa lui Daniel Caraivan, Presedinte al Asociatiei DANROM, beneficiar al programului "Participarea politica a romilor" (aprilie 2011 - martie 2012) prin care Institutul National Democrat  a asigurat pregatire si asistenta.
Grupul de Educatie Electorala este format din: 4 membri din organizatia de tineret a asociatiei DANROM, Caraivan Daniel, Vitiuc Florina, Oancea Cosmin, Mocanu Gheorghe; 1 membru din organizatia de tineret a Partidului Social Democrat - filiala Faurei, Gutui Viorel; 1 membru din organizatia de tineret a Partidului National Liberal - filiala Faurei, Chirciu Aurelian si 1 membru din organizatia de tineret a Partidului Democrat Liberal - filiala Faurei, Stanciu Iulian.
Membri acestui Grup de Educatie Electorala si-au propus sa desfasoare o campanie de educatie electorala, in vederea asigurararii unor alegeri locale libere si corecte in localitatea Faurei. Tinta acestei campanii fiind categoriile de cetateni vulnerabili, predispusi la acceptarea mitei electorale.

Parteneri:

Asociatia Pro-Democratia, Club Braila

Asociatia Partida Romilor Pro Europa, sucursala Braila

Proiect sub indrumarea si ingrijirea Institutului National Democrat (NDI)
Buget: 0 (actiune voluntara)

RAPORT DE ACTIVITATE

GRUPUL DE EDUCAȚIE ELECTORALĂ FĂUREI  2012

Grupul de Educție Electorală este o iniațivă a organizației Asociația Partida Romilor Pro Europa Făurei, sprijinită de Fundația Institutul Național Democrat prin programul "Participarea politică a romilor"

10 Mai 2012

RAPORT DE ACTIVITATE

Activități ale Grupului de Educație Electorală Făurei:

17 martie 2012

În data de 17 martie 2012 a avut loc primul seminariu de pregătire/informare a grupului cu privire la legislaţia electorală sustinut de Asociaţia Pro  Democraţia Club Brăila, prin prezenţa domnişoarei Mariana Bâtcă (Vicepreşedinte APD Club Brăila) şi a domnului Viorel Grosu (Preşedinte  APD Club Brăila), si un curs de comunicare susţinut de doamna Gina Anton (Preşedinte Asociaţia Partida Romilor Pro- Europa Brăila).

28 aprilie 2012

Grupul de Educaţie Electorală din oraşul Făurei a demarat campania de educaţie electorală, în sprijinul acestui demers au venit Asociaţia Pro Democraţia Club Brăila, Institutul Naţional Democrat şi Asociaţia  “DANROM” Făurei. Evenimentul a început printr-un atelier de educaţie electorală numit “Aleg să votez” care are ca scop, sporirea nivelului de informare şi responsabilizare a cetăţenilor cu privire la procesul electoral în vederea creşterii gradului de participare electorală şi de asigurare a unui vot corect.

Au fost prezenţi un număr de 15 tineri care vor vota pentru prima dată pe data de 10 iunie, seminarul a fost susţinut de domnişoara Mariana Bâtcă (Vicepreşedinte APD Club Brăila) şi a domnului Viorel Grosu (Preşedinte  APD Club Brăila).

Evenimentul a continuat cu realizarea planului de acțiune a Grupului de Educație Electorală, acțiune realizată împreună cu Andreea Firastrăieru, reprezentanta Institutului Naţional Democrat.

29 aprilie, 06 mai, 09 mai 2012

Vizite in comunitate – door to door , conform planului de acțiune.

Au fost intervievate 40 de familii care locuiesc pe strazile: Nisipuri, Florilor, Nouă, Zorilor, Castanilor, Diminetii, Brateșu Nou, Varianta Jârlăului.

Persoanele intervievate au apreciat inițiativa grupului, considerând ca era necesar o astfel de acțiune, o parte din cei intervievați au recunoscut că multe din mesajele transmise de grup nu aveau cunoștință de ele. Nu au existat persoane  care să reacționeze impulsiv la mesajele grupului. A existat o mică nedumerire din partea celor intervievați legat de prezența aparatului de fotografiat, unii din ei rugându-ne sa nu îi fotografiem. Considerăm că campania și-a atins principalele scopuri, și anume:

1. 1.     Informarea cetățenilor cu o situatie financiara materiala precara din orasul Faurei cu privire la  procesul de vot.
  2. 2.    Mobilizarea grupurilor vulnerabile din orasul Faurei sa voteze conform constiintei la alegerile locale din 2012.

Acțiuni următoare ale grupului:

1. 1.      Implicarea în organizarea unui forum de candidați, acțiune organizată de Friedrich Ebert Stiftung, Asociaţia Pro Democraţia și Asociația DANROM” Făurei, proiectul include:
  • Publicarea şi distribuirea Ghidului Alegătorului. Materialul va cuprinde informaţii despre procesul electoral, despre rolul administraţiei publice locale şi despre implicarea cetăţenilor în luarea deciziilor la nivel local. Ghidul este orientat pe alegerile locale, care vor avea loc în iunie 2012 şi va fi distribuit într-un

număr de minim 2500 de exemplare în localităţile unde se va implementa proiectul, precum şi în alte oraşe sau comune care fac parte din reţeaua de cluburi a Asociaţiei Pro Democraţia. De asemenea, va fi disponibil pentru consultare şi varianta on-line.

• Desfăşurarea a câte două seminarii cu durata de câte o zi în fiecare dintre localităţile selecţionate, care se vor adresa unor grupuri specifice, dintre care tinerii care votează pentru prima data, persoane active social şi administrativ, precum şi persoane din grupuri dezavantajate sau marginalizate. Scopul seminariilor este de a creşte gradul de informare a cetăţenilor cu privire la rolul administraţiei publice locale în viaţa comunităţii, precum şi de a creşte gradul de responsabilitate în ceea ce priveşte votul

• Organizarea de dezbateri publice pentru fiecare localitate în parte, între candidaţii pentru funcţia de primar.

1. 2.     Distribuirea materialelor informative pe toata durata campaniei electorale.